Afstanden golf

In dit golf artikel vind je diverse informatie over afstanden in golf die je met verschillende golfclubs kunt slaan. We beantwoorden vragen over de golfclub afstanden, hebben een paar handige tips voor je over hoe je de golfbal makkelijker kunt raken en geven je advies om meer afstand te slaan met bijvoorbeeld je golf driver. Vragen die wij vaak van golfers krijgen zijn;

  • Wat zijn nou de gemiddelde afstanden per golfclub?
  • Welke afstand sla je met welke golfclub?
  • Wat zijn de afstanden die een beginner of gevorderde golfer slaan?
  • Hoever slaat een golfpro?
  • Welke golfclub gebruik je wanneer?
  • Is het altijd wel een voordeel dat je zover kunt slaan?
  • Hoeveel graden heeft een golfwedge en hoever sla je met deze golfclub?
  • Hoe moet ik een goede golf drive slaan om meer afstand te halen?

Welke afstand sla je met welke golfclub?

Geen enkele golfer is hetzelfde en dat geldt ook voor de afstanden die worden geslagen! Het is belangrijker om continue dezelfde afstanden te slaan met je golfclubs en niet de ene keer heel ver en de andere keer heel kort. Je golfswing beheersen en trainen op een vast ritme zorgt ervoor dat je precies weet welke afstand je per golfclub kunt slaan en kunt gebruiken om de green te bereiken. Des te vaker je de green bereikt des te beter je scoort. Dus welke golfclub voor welke afstand?

Welke afstanden per golfclub?

Hoever slaat een beginnende golfer? Hoever slaat een gemiddelde golfer met zijn driver? In onderstaand overzicht vind je de afstanden per golfclub die door heren en dames gemiddeld worden geslagen. Een mooi voorbeeld is dat je als beginnende golfer leert af te slaan met je ijzer 7 en dat de golfpro zegt dat een golfer daar gemiddeld 120 meter mee kunt slaan als man en ongeveer 105 meter als vrouw. Als gevorderde golfer zal je zien dat je de golfbal vaak verder slaat met dezelfde golfclub (ijzer 7), aangezien je meer getraind bent en beter weet te routeren en te swingen. Het kan natuurlijk ook aan je swingsnelheid, kracht en souplesse liggen. Allemaal factoren die meespelen in de afstanden per golfclub.

Afstanden golf heren

Naam / typeClubnaamGradenAfstanden
DriverGolf driver8.5-12.5175 – 220m
Fairway woodsHouten 315174 – 195m
Fairway woodsHouten 519155 – 175m
Fairway woodsHouten 721145 – 165m
Rescue woodsHybride 115-16170 – 200m
Rescue woodsHybride 216-18160 – 180m
Rescue woodsHybride 319-21150 – 170m
Rescue woodsHybride 422-24140 – 160m
Rescue woodsHybride 525-27135 – 150m
Rescue woodsHybride 628-31125 – 145m
Lang ijzerIJzer 117180 – 200m
Lang ijzerIJzer 218170 – 190m
Lang ijzerIJzer 320155 – 180m
Lang ijzerIJzer 423145- 175m
Midden ijzerIJzer 526135 – 155m
Midden ijzerIJzer 630125 – 145m
Midden ijzerIJzer 734120 – 135m
Kort ijzerIJzer 838110 – 125m
Kort ijzerIJzer 942100 – 120m
WedgesPitching W46-4880 – 100m
WedgesGap Wedge50-5270 – 85m
WedgesSand Wedge5665 – 80m
WedgesLob Wedge6050 – 70m
PutterPutter1X

Afstanden golf dames

Naam / typeClubnaamGradenAfstanden
DriverGolf driver8.5-12.5170 – 205m
Fairway woodsHouten 315160 – 180m
Fairway woodsHouten 519140 – 160m
Fairway woodsHouten 721130 – 150m
Rescue woodsHybride 115-16155 – 185m
Rescue woodsHybride 216-18145 – 165m
Rescue woodsHybride 319-21135 – 155m
Rescue woodsHybride 422-24125 – 145m
Rescue woodsHybride 525-27135 – 135m
Rescue woodsHybride 628-31110 – 130m
Lang ijzerIJzer 117165 – 195m
Lang ijzerIJzer 218155 – 175m
Lang ijzerIJzer 320140 – 165m
Lang ijzerIJzer 423130- 116m
Midden ijzerIJzer 526120 – 140m
Midden ijzerIJzer 630110 – 130m
Midden ijzerIJzer 734105 – 120m
Kort ijzerIJzer 83895 – 110m
Kort ijzerIJzer 94285 – 100m
WedgesPitching W46-4875 – 90m
WedgesGap Wedge50-5270 – 85m
WedgesSand Wedge5650 – 65m
WedgesLob Wedge6035 -50m
PutterPutter1X

Verder slaan met golf

Alle golfers kennen wel de wijze woorden dat je een rustige golfswing moet hebben om afstand te maken, dus ook met je golf driver! We zouden het liefst die bal keihard willen slaan maar het resultaat is dan vaak minimaal. Je zult merken dat als je ontspannen de bal wegslaat dat je de bal veel beter raakt. Als je de bal beter weet te raken dan is de kans groter dat je deze raakt in de sweetspot van de golfclub, zeg maar het midden van je clubblad. Deze plek op je golfclub zorgt voor de meeste afstand. Uiteraard moet je er wel voor zorgen dat het geen losse flodder wordt dus een beetje power mag je er wel ingooien. Ontspannen maar wel stabiel!

Juiste afstand slaan met golf

De juiste afstand met een golfclub slaan bestaat eigenlijk niet in golf, behalve als je de bal in één keer in de hole slaat, dan heb je wel de juiste afstand geslagen! Als we het hebben over de juiste afstand slaan dan bedoelen we eigenlijk de afstand die je hebt geslagen die je zou willen slaan. Dus lig je 100 meter van de green en je weet dat je deze afstand slaat met een ijzer 7 dan zou na deze golfswing of slag de bal vlakbij de pin moeten liggen. Dit geldt ook voor de juiste afstand met een driver. We willen ver slaan met de driver maar is het niet beter om op een punt te mikken in de fairway die haalbaar is zodat je de volgende slag makkelijker kunt slaan? Een afstandsmeter golf of golfhorloge zou je trouwens kunnen helpen om de juiste afstand te bepalen.

Hoever kan een golfer slaan?

Verschillende factoren spelen mee in de afstanden per golfclub;

  • Type golfclub of merk golfclub
  • Type golfbal in combinatie met de juiste golfclubs
  • De omstandigheden op de golfbaan zoals grashoogte fairway, harde of zachte fairway
  • Weersomstandigheden als wind, regen en temperatuur
  • Swingsnelheid
  • Geslacht (man of vrouw)
  • En natuurlijk vorm van de dag

Afstanden golf per handicap

In onderstaand overzicht zie je per handicap de afstanden per golfclub die normaliter worden geslagen in golf door zowel de mannelijke als vrouwelijke golfers. We hebben de golfers met een korte, middel en lange afstand in het overzicht geplaatst.

MannenVrouwen
GolfclubShortMidLongShortMidLong
Golf driver178205236133160185
Houten 3160193215115138165
Houten 515517519095123155
IJzer 314216118089114144
IJzer 413415216880107135
IJzer 51271441547199126
IJzer 61171351456290117
IJzer 71071251355880107
IJzer 898117126537199
IJzer 988105117496285
Pitching W7295108455372
Sand Wedge557391384555

Golfswing tips

In golf zijn er een paar basisregels om altijd dezelfde afstanden te slaan en vaak nog recht ook. Als je deze basisregels een beetje onder de knie krijgt dan zal je zien dat je verder gaat slaan. De afstand met je golf driver kan wel met 25 meter toenemen zonder enige moeite. Wat moet je doen om verder te slaan in golf?

  1. Routine (pre shot routine)
  2. Golfswing met ritme
  3. Swingen niet slaan

1. Routine voordat je de bal slaat

Voordat je de bal daadwerkelijk gaat slaan moet er een bepaalde routine in je set-up zijn. Even die oefenswing maken, even de waggle (kontje schudden) of misschien wel drie keer met je golfclub over de grond vegen. Voor elke golfer is dit anders, maar het is wel één van de belangrijkste acties voor je golfswing. Probeer tijdens deze pre-shot routine ritme te creëeren voor de “echte” golfswing. Doe dit altijd en je zult zien dat je veel meer vertrouwen in je golfswing krijgt en ontspannen slaat.

2. Golfswing met ritme

De beste golfswing heeft ritme, de juiste ritme. Heel vaak zie je golfers de golfclub rustig wegtrekken in de backswing en zodra ze de downswing inzetten halen ze alles uit de kast om de bal te raken met als gevolg een uit elkaar getrokken golfswing. Doe gewoon ontspannen en creëer ritme. Rustig de golfclub wegtrekken en rustig inzetten, maar wel stabiel en geconcentreerd.

3. Swingen niet slaan

Nog heel veel golfers zie je tijdens hun golfswing de bal proberen aan te tikken. Hun swing stopt op het moment dat zij de bal raken. Swing gewoon door! Je zult zien dat je door het doorswingen de bal verder slaat en dat je veel meer controle hebt. Het gevaar van tikken is namelijk dat je clubblad snel open kan gaan staan waardoor je een afzwaaier (slice / hook) slaat.

Je creëert tijdens je pre-shot routine het juiste ritme en schot. Je zorgt ervoor dat je ontspannen bent en de juiste ritme meeneemt in de echte slag. En als je er eenmaal voorgaat dan swing je door!

Golfclubs kopen

Ben je opzoek naar golfclubs of wil je nieuwe golfset kopen? Check dan onze pagina golfclubs kopenmet handige informatie over een complete golfset, ijzers of golf driver. Wil je direct naar golfclubs aanbiedingen? Klik dan op 1 van onze golfmerken!


Golfaanbieder.nl nieuwsbrief




Bekijk hieronder nog meer golf blogs met leuke golfswing tips, golfclubs reviews, vergelijkingen en meningen over golfbanen van andere golfers.

Goedkope driver

Een goedkope driver kopen maar één die wel goed slaat? Het kan, niet alle goedkope drivers zijn flut! In dit golfartikel een aantal drivers waarmee je best ver kunt slaan, vergevingsgezind zijn en betaalbaar.

Beste driver 2023

De beste drivers 2023? In dit golf artikel een handig overzicht van de modellen van 2023 en we zijn er nog niet he?

Taylormade Stealth driver 2

Taylormade Stealth driver 2? Ja, je leest het goed nummer 2! Waren we net gewend aan de beestachtige TM Stealth driver komt taylorMade gelijk met #2.

Comments 6


  1. Mag je met een driver vanaf de fairway slaan in de winter als opteeen verplicht is ?


  2. Uit hoofde van mijn beroep dat ik heb gehad (meteoroloog KNMI), wilde ik graag weten wat een golfbal precies doet qua afstand, laten we zeggen: bij een temp. 25-30 graden en een temp van 4-8 graden, op lagelandbanen.
    Vochtigheid is eigenlijk ook van belang, waarbij een hoge luchtvochtigheid de afstand positief beïnvloedt. Maar kou en warmte zijn duidelijk belangrijker.
    Met lagelandbanen bedoel ik dat we te maken hebben met de maximale druk van de atmosfeer. Op hooggelegen banen is de luchtdruk minder en zou, onder dezelfde impact, de golfbal verder komen.

  3. Pingback: Welke golfclub kan je beter gebruiken voor welke afstand? - GolfGasten


  4. Leuk artikel. Sla deze afstanden als beginner zeker niet maar er is zeker hoop.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *